Newsy Obok slidera Pielęgnacja

Piercing policzka – jak przebiega zabieg i jakie mogą być powikłania?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Piercing policzka polega na przelotowym przekłuciu tkanek policzków i umieszczenia kolczyków w tzw. „dołeczkach”. Zabieg zwykle jest bezbolesny, jednak niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Decydując się na przekłucie policzka należy wybrać profesjonalne i sprawdzone studio, a następnie odpowiednio dbać o ranę, by zapobiec komplikacjom.

Tkanki w jamie ustnej są niezwykle wrażliwe, dlatego rany w tych miejscach mogą goić się przez długi czas. Sprawę pogarsza ponadto podatność tego obszaru jamy ustnej na podrażnienia podczas mówienia, jedzenia czy picia, co wydłuża proces regeneracji tkanek.

W pierwszych dobach po przekłuciu policzka może wystąpić ból i niewielki obrzęk. Jeżeli te objawy postępują, a dodatkowo pojawia się gorączka, należy jak najszybciej skonsultować się z odpowiednim klinicystą.

Jak przebiega przekłucie policzka?

Osoba wykonująca piercing w pierwszej kolejności poprosi klienta o wypełnienie ankiety, by zidentyfikować przeciwwskazania do wykonania przekłucia (są to m.in. aktywne infekcje i choroby skóry, problemy z krzepliwością krwi, przeciwwskazania związane z anatomią twarzy). Przed samym wykonaniem zabiegu policzek zostanie dokładnie zdezynfekowany. Piercer sprawdzi również policzki, by zlokalizować przewody przyuszne odpowiedzialne za odkładanie śliny w jamie ustnej. Proces ten jest kluczowy przed przystąpieniem do przekłucia, ponieważ uszkodzenie ślinianek jest nieodwracalne. Następnie piercer zaznaczy ułożenie kolczyka, by klient mógł sprawdzić, jak będzie z nim wyglądał. Czasem zalecane jest również przepłukanie jamy ustnej i wykonanie znieczulenia skóry w celu zmniejszenia bólu. Policzek nie ma jednak chrząstki, więc przekłuwanie tego miejsca zwykle nie powoduje dużych dolegliwości bólowych.

Przekłucie policzka trwa mniej niż minutę i wykonuje się za pomocą igły zamiast pistoletu do piercingu. Rana po wykonaniu piercingu zwykle nie wymaga opatrunku, ale niekiedy przyklejany jest plaster. Piercer powinien poinformować klienta o zasadach pielęgnacji przekłutego miejsca w czasie gojenia.

Jakie mogą być komplikacje po przekłuciu policzka?

Rana po przekłuciu policzka może goić się przez długi czas, nawet 2 do 6 miesięcy. W pierwszych dobach po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta, a z rany może sączyć się wydzielina. Objawy te powinny ustąpić w przeciągu około 2 tygodni po zabiegu.

Po wykonaniu przekłucia mogą jednak pojawić się powikłania, m.in.:

  • infekcja – rany po przekłuciu policzka są podatne na infekcje, ze względu na długi proces regeneracji tkanki. Zakażenie objawia się dużą opuchlizną, nieprzyjemnym wysiękiem z rany, żółtą wydzieliną. W takich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim klinicystą;
  • porażanie twarzy – skóra twarzy jest mocno unerwiona, dlatego niepoprawne przekłucie policzka, szczególnie w nieprofesjonalnym salonie, może doprowadzić do podrażnienia nerwów czy paraliżu części twarzy;
  • blizny – mogą pojawić się szczególnie po źle wykonaniu zabiegu i nieprawidłowym zrośnięciu się tkanek.

Jak pielęgnować ranę po przekłuciu policzka?

W pierwszych dobach po piercingu policzka nie można dotykać brudnymi rękami, a ranę należy przemywać dwa razy dziennie przez cały okres gojenia (około 8 tygodni) wodą z antybakteryjnym mydłem lub antyseptycznym środkiem do dezynfekcji. Po przemyciu policzka należy osuszyć go z pomocą papierowego ręcznika.

W okresie gojenia rany należy spać na plecach, tak by kolczyki nie zahaczały o poduszkę. W tym czasie niewskazane są również długie kąpiele i wizyty na basenach, a także w miejscach, gdzie istnieje wyższe ryzyko zakażenia rany (np. sauna, solarium, siłownia). Wskazana jest zmiana biżuterii po 8-12 tygodniach od wykonania zabiegu, gdy rana całkowicie się zagoi.

Źródła: medicalnewstoday.com

Przeczytaj także: Przekłuwanie uszu – przeciwwskazania, powikłania i pielęgnacja po zabiegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.